Iubim Animalele

În ziua de 21 octombrie a avut loc în şcoala noastră o activitate dedicată Zilei internaţionale pentru protecţia animalelor. Acţiunea a fost organizată în colaborare cu Asociaţia „Caleidoscop”, reprezentată de d-na Carmen Secăreanu. La acţiune au participat elevi de la clasele a VI-a şi a VII-a, iar la partea a doua şi elevi de la clasele primare. Activitatea a durat două ore (13-15) şi a cuprins aproximativ 50 de elevi şi 4 cadre didactice.

Activitatea s-a desfăşurat sub o formă complexă, elevii fiind familiarizaţi cu toate aspectele legate de îngrijirea animalelor de companie. S-a organizat un joc de roluri, elevii folosind materialele demonstrative puse la dispoziţie de conducătoarea activităţii; îndeplinirea tuturor cerinţele unei corecte îngrijiri acordate unui căţel a fost „apreciată” şi „evaluată” chiar de căţeluşa Sweetie, care i-a impresionat pe copii prin drăgălăşenia şi curajul ei de a lupta cu un handicap.

Copiilor le-a fost prezentată apoi activitatea de voluntariat din cadrul asociaţiei, fotografiile fiind la fel de convingătoare ca şi celelalte materiale oferite. A fost prezentată şi legislaţia internaţională în domeniul protecţiei animalelor, dar şi marea necesitate de a asigura o mai bună educaţie în această direcţie. Copiii mai mari au solicitat să facă o pregătire şi să devină voluntari pentru a-i îndruma pe cei mai mici.

Ca urmare, două clase Step-by-step au primit o mică „lecţie” de îngrijire a unui căţel cu ajutorul d-nei Secăreanu şi a câtorva voluntari în devenire de la clasa a VII-a. Cei mici au fost foarte receptivi şi entuziaşti. Cadrele didactice au apreciat foarte mult acţiunea şi şi-au exprimat dorinţa de a continua asemenea întâlniri.

Comments are closed.